SKK utställningar, samt SBHK's officiella utställningar. För närmare information, se SKK.
Uppdateras efterhand som nya uppgifter inkommer. Tar tacksamt emot info! / Webmaster

2018
PLATS & DATUM DOMARE - antal Kuvasz
Göteborg Nordic 6 januari

Benny Blidh von Schedvin
12 anmälda
BIR Czaruso In Hoc Signo Vices

Göteborg Int. 7 januari

Leif Ragnar Hjorth, Norge
12 anmälda
BIR Czaruso In Hoc Signo Vices

Malmö Int. 31 mars

Livija Zizevske, Litauen
4 anmälda
BIR Czaruso Famous Felicity Smoak

Sundsvall Nat. 8 april Svein Bjarne Helgesen, Norge
Inga anmälda
Västerås Nat. 28 april Domarbyte: Dan Ericsson
5 anmälda
BIR Czaruso Famous Fighter
Södertälje SBHK 10 maj Torbjörn Skaar
11 anmälda
BIR Czaruso Criminal Mind
Lidköping Nordic 13 maj

Johan Andersson
11 anmälda
BIR Czaruso Famous Fighter

Hässleholm Nordic 20 maj

Maureen Gostelow, Australien
3 anmälda
BIR Fjellflokkens Areia Babóca

SVKKs RASSPECIAL
Off. utst. Hökensås 26 maj

Boo Lundström
51 anmälda
BIR Czaruso Famous Felicity Smoak

Gimo Nordic 26 maj Marianne Baden, Danmark
Inga anmälda
Piteå Nat. 27 maj Karin Bergbom, Finland
Inga anmälda
Norrköping Nat. 3 juni Anne-Chaterine Edoff 
6 anmälda

BIR Czaruso Hope
Vänersborg Nordic 9 juni Gerard Jipping, Nederländerna
Inga anmälda
Leksand Nat. 10 juni

Frank Christiansen, Norge
1 anmäld
Ingen BIR

Vännäs Nat. 16 juni Nils Molin Sverige  
Inga anmälda
Gällivare Nordic 30 juni

Darco Korosec, Slovenien
Inga anmälda

Borås SBHK  30 juni Ann Long Doyle, Irland
11 anmälda
Borås Nat. 30 juni

Robert Harbin, Australien
11 anmälda

Alfta Nat. 1 juli

Renée Sporre Willes
2 anmälda

BIR Red Dog's White Vega

Tvååker Nordic 6 juli Karin Sjöholm Östlund
1 anmäld
Tvååker Nat. 7 juli Ruth Thompson, Australien
Inga anmälda
Piteå Int. 15 juli

Maija Lehtonen, Finland
Inga anmälda

Västerås Nordic 22 juli

Anne-Chaterine Edoff
3 anmälda

Ransäter Nordic 29 juli

Dan Ericsson

Märsta Int. 4 augusti Péter Harsányi, Ungern
Norje Boke SBHK 5 augusti

Janelle W Robbins, England

Svenstavik Nordic 5 augusti Diane T Anderson, Norge
Ronneby Nat. 11 augusti

Petru Muntean, Rumänien

Askersund Nat. 12 augusti

Kurt Nilsson

Norrköping Nordic 18 augusti

Eva Liljekvist Borg 

Överkalix Nat. 19 augusti Hans Joachim Dux, Tyskland
Eskilstuna Nat. 19 augusti

Veli-Pekka Kumpumäki, Finland

Backamo, Ljungskile Nat. 25 augusti Kim Vigsö Nielsen, Danmark
Visby Nat. 25 augusti

Billy Henderson, Irland

Visby Int. 26 augusti

Svend Lövenkjaer, Danmark

Sandviken Nordic 1 september

Kurt Nilsson

Öland Nat. 2 september

Petra Junehall

Åstorp SBHK 8 september

Johan Waeben, Nederländerna

Gimo Nat. 9 september

Eva Liljekvist Borg

Eslöv Nat. 22 september

Rony Doedijns, Nederländerna

Sundsvall Int. 7 oktober

 

Växjö Int. 3 november

John-John Johnsson

Stockholm Nordic 9 december SE V-18

 

Moheda SBHK 26 december

Karin Östlund Sjöholm

   
CRUFTS Birmingham, England  8-11 mars  
KUR Norska specialen, 23 juni Vestby

Inger Ronander
9 anmälda
BIR Sorschies Szép Jenci

WW-18 Amsterdam, Nederländerna 10 augusti Jo Schepers, Nederländerna
KBHV-18 Ballerup 23 september  
EUW-18 Kielce, Polen 12 oktober Jörgen Hindse, Danmark
DKV-18 Herning  november  
NV-18 Lilleström  november

 

NORD V-18

 

HELSINKI WINNER-18 Helsingfors  december  
FV-18 Helsingfors  december  

 Reservation för ev. skrivfel och liknande

top