SKK utställningar, samt SBHK's officiella utställningar. För närmare information, se SKK.
Uppdateras efterhand som nya uppgifter inkommer. Tar tacksamt emot info! / Webmaster

2017
PLATS & DATUM DOMARE - antal Kuvasz
Göteborg Int. 5 januari

Paula Heikkinen-Lehkonen
8 anmälda
BIR Czaruso Famous Fighter

Göteborg Int. 6 januari

Domarebyte: Anne Chatrine Edoff
9 anmälda
BIR Czaruso Famous Sunshine

Strängnäs Int. 12 mars

Åke Cronander
3 anmälda
BIR Czaruso Famous Fighter

Malmö Int. 19 mars Svante Frisk
Inga anmälda
Karlstad SBHK 2 april Karl-Erik Johansson
13 anmälda
BIR Sorschies Szép Ildikó
Västerås Nat. 23 april Kresten Scheel, Danmark
3 anmälda
BIR Czaruso Famous Fighter
Lidköping Int. 7 maj

John-John Johnsson
8 anmälda
BIR Czaruso Costanza

Hässleholm Int. 21 maj

Tomas Rohlin, Danmark
Inga anmälda

Piteå Nat. 21 maj Kenneth Iggleden, Australien
Inga anmälda
Kyrkekvarn SBHK  25 maj Chang Weng Woh, Malaysia
20 anmälda
BIR Czaruso Famous Sunshine
Kyrkekvarn SBHK 26 maj

Carol Mulcahy, Irland
22 anmälda
BIR Czaruso Criminal Mind

SVKKs RASSPECIAL
Off. utst. Hökensås 27 maj

Rolf Blessing, Tyskland
43 anmälda
BIR Fjellflokken Areia Ajándék

Gimo Int. 28 maj Maija Lehtonen, Finland
Inga anmälda
Norrköping Int. 3 juni Arne Foss, Norge
7 anmälda
BIR Czaruso Famous Fighter
Norrköping Int. 4 juni Domarbyte: Tamas Jakkel, Ungern
7 anmälda
BIR Czaruso Famous Fighter
Norrköping Int. 5 juni

Åke Cronander
6 anmälda
BIR Czaruso Famous Fighter

Vänersborg Nat. 10 juni Karl-Erik Johansson
4 anmälda
BIR Czaruso Criminal Mind
Leksand Nat 11 juni

Irina Poletaeva, Finland
1 anmäld
BIR Red Dog's White Vega

Vännäs Int. 17 juni Thomas Touzel, Kanada
Inga anmälda
Gällivare Int. 30 juni

Rob Douma, Holland
Inga anmälda

Borås Nat. 1 juli

Jahn Stääv
6 anmälda
BIR Megyeri-Nomád Élces 

Tvååker Int. 7 juli Birgitte Schjöth, Danmark
6 anmälda
BIR Czaruso Famous Fighter
Tvååker Nat. 8 juli Maja Korosec, Slovenien
5 anmälda
BIR Czaruso Costanza
Alfta Nat. 8 juli

Janelle Robbins, Storbritanien
1 anmäld
BIR Red Dog's White Vega

Piteå Int. 16 juli

Torbjörn Skaar
Inga anmälda

Köping  Int. 22 juli

Eva Eriksson
6 anmälda
BIR Red Dog's White Vega

Ransäter Int. 29 juli

Manola Poggesi, Italien
7 anmälda
BIR Czaruso Costanza

Visby Nat.5 augusti

Zorica Zalijevic, Sverige
4 anmälda
BIR X-Torda Von Anka

Visby Int. 6 augusti

Rosemary Daly-Meehan, Irland
3 anmälda
BIR Királydombi-Fehér Csalfá

Norje Boke SBHK 6 augusti

Benny Blidh von Schvedvin
6 anmälda
BIR Czaruso Einar

Svenstavik Int. 6 augusti Arne Foss, Norge
1 anmäld
BIR Pusztahegyi Bátor Ardó
Ronneby Int. 12 augusti

Päivi Eerola, Finland
Inga anmälda

Överkalix Nat. 12 augusti Rony Doedijns, Nederländerna
Inga anmälda
Askersund Int. 13 augusti

Eva Eriksson
7 anmälda
BIR Czaruso Costanza

Eskilstuna Nat. 19 augusti

Eva Nielsen
4 anmälda

Norrköping Int. 20 augusti

Carina Andersson Rapp
5 anmälda

Ljungskile Nat. 27 augusti Domarbyte: Benny Blidh von Schvedin
8 anmälda
Märsta Nat. 27 augusti Maija Lehtonen, Finland
Inga anmälda
Öland Nat. 2 september

Johan Andersson
7 anmälda

Sandviken Int. 3 september

Rony Doedijns

Gimo Nat. 9 september

Maija Mäkinen, Finland

Eslöv Int. 10 september

Petr Rehanek, Tjeckien

Åstorp SBHK 10 september

Helge Verner Hagen, Norge

Sundsvall Int. 8 oktober

Nemanja Jovanovic, Serbien

Växjö Int. 5 november

Miroslav Zidar, Slovenien

Stockholm Int. 16 december SE V-17

Liz-Beth C Liljeqvist

Moheda SBHK 26 december

Åke Cronander

   
CRUFTS Birmingham, England  12 mars Mr B Croft
KUR Norska specialen, Vestby 24 juni

Arne Foss, Norge
8 anmälda
BIR Györgyudvari Merész Kászon

EUW-17 Kiev, Ukraina 25 augusti Andras Vinnai, Ungern
KBHV-17 Ballerup 23 september Birgitte Schjöth, Danmark
DKV-17 Herning 5 november Bo Skallin
WW-17 Leipzig, Tyskland 11 november Karl Reisinger, Österrike
NV-17 Lilleström 18 november

Kim Vigsø Nielsen, Danmark

NORD V-17

 

HELSINKI WINNER-17 Helsingfors  december  
FV-17 Helsingfors  december  

 Reservation för ev. skrivfel och liknande

top